Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Yeni Ehliyet Sistemi ve Yapılan Düzenlemeler | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Yeni Ehliyet Sistemi Ve Yapılan Düzenlemeler

Yeni Ehliyet Sistemi ve Yapılan Düzenlemeler

Değişen ve gelişen toplumlar düzeyinde bir yaşam sürmek için günün hızına yetişebilmek için bazı yardımcılar kullanırız. Kuşkusuz ki bu yardımcılardan en önemlisi ulaşım ihtiyacımızı karşılayan araçlarımızdır. İhtiyacınız olan aracı kullanabilmek için öncelikle sınıfına uygun bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple yönetmelikler zaman zaman değişim göstermektedir.

Ehliyet Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Güncellenen yeni düzenlemelere göre ehliyet sahibi olabilme koşullarını yazımızdan inceleyebilir ve öğrenebilirsiniz.

2019 yılında ehliyet alabilmek için yapılan düzenlemelerde ilk dikkat çeken sürdüreceğiniz işlemlerin bağlı olduğu birimin adının değişmesidir. Artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak yürütülmektedir.

Ehliyet alma aşamaları sırasıyla sürücü kursuna katılarak iki aşamalı sınavı geçme, Nüfus Müdürlüklerine başvurarak ehliyet alma talebini belirtme gibi devam etmektedir. Ayrıca ehliyet alma şartları Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde bulunan 76. Maddede de belirtilmektedir.

2019 Ehliyet Alma Şartları?

2019 yılında sürücü belgesi almak isteyenlerde aranılan bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki adayın yaşı ile ilgilidir. Çünkü her nevi ehliyet tipi için değişen yaş sınırlamaları vardır.  Buna göre M, A1, B1 sınıfı ehliyet almak isteyen adayların 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı ehliyetlerde yaş sınırı 18, gücü 15 kv’ı aşan üç tekerlikli motosikletler için A sınıfı ehliyette yaş sınırı 20-21, C, CE, D1, D1E sınıfları için sınır 21 iken, D, DE sınıfları içinse 24 yaş aranmaktadır.

Ehliyet alma şartlarında bir diğer madde deneyim şartıdır. A sınıfı bir ehliyet almak isteyen sürücü adayının en az iki yıllık A2 ehliyeti olmalıdır. Eğer 24 yaşını geçtiyse bu özellik aranmamaktadır. C1, C, D1, D sınıfı ehliyetleri almak için en az B sınıfı ehliyete sahip olunması aranılmaktadır.

BE sınıfı sürücü belgesi için B sınıfı, CE ehliyet için C sınıfı, C1E için C1 sınıfı, DE için D sınıfı ve D1E için ise D1 sınıfı ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.

Ehliyet sahibi olurken öğrenim şartı da gözetilmektedir. Yönetmeliğin 76. Maddesinde “ Öğrenim durumu itibari ile en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları “ ifadesi yer almaktadır. Bunun için eğitim alınmaya başlanılan sürücü kursuna eğitim durumunuzu gösteren belgenizi de teslim etmeniz gerekmektedir. Ehliyet almak için başvurduğunuzda bu belge de dosyanızda bulunacaktır.

Aranılan bir diğer şart da elbette ki sağlıktır. Sağlık raporunuzu uygun koşullarda yerine getirdikten ve temin ettikten sonra başvurduğunuz sürücü kursuna teslim etmelisiniz. 26.09.2006 tarihli 26301 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan sürücü ve sürücü adaylarında aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair yönetmelikte detaylı açıklamalar yer almaktadır.

Ehliyet alabilmek için sürücü kursunun uygun şartlar çerçevesinde düzenlediği iki aşamalı sınavı da geçmeniz gerekmektedir. Bu sınavların ilki yazılı yani test şeklinde tamamlayacağınız sınavdır. Bu sınavdan geçmeyi başaranlar için ikinci aşamada direksiyon sınavı yapılmaktadır.

Ancak deneyim şartı aranan ehliyet sınıfları için başvuran adaylardan teorik sınav istenmeyecektir. Sadece yeni alacakları ehliyet sınıfı için pratik bir direksiyon sınavından geçeceklerdir. Teorik sınava giren sınıflar M, B1, B, A2, A1,F, G sınıfları için yalnızca direksiyon sınavına girenler A, C, C1, D, D1, BE, C1E, CE, D1E, D sınıflarıdır.

Bunlarla beraber adli sicil kaydı da önem taşımaktadır. Türk Ceza Kanununun 188, 190, 191. Maddeleri, 5607 sayılı kanunun 4. Maddesinin 7. Fıkrası, 6136 sayılı kanunun 12. Maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar ehliyet almaya engeldir.

Etiketler: 2019 Ehliyet Alma Şartları Ehliyet Almak için Yeni Ehliyet Sistemi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

GÜİESER ÖZCEYLAN 13 Ekim 2019, Pazar 18:41:37

SAYGILARIMLA Ben Cok kızmaktayım ben bilgi sayarda devamlı çalışıyorum ama neyazık sınavdab başka sorular çıkması ben ve benim gibi herkesi yıllardır 50 punla herkese ehliyet verdiniz bizim gibi yasalar saygılı insanlara güçlük çıkarma ondan sonra insanlar ehliyetsiz araba kulanıyor size kızgınım zor birikdirdim kazanamasım kumar oynadım kaybettim--sixce helalmı insanları kullanmak okuları zengin etmek bizler ALLAHA Emanet bir soruyla kaybetmek dengemi Alt üst eti ben şahsım milli Eyitim Bakanımızı kınıyorum eski eyliyetliler hep kaza yapanlar benim gibiler hep kuralcı ... aman okular kazansın benim gibileri kayhetsin çünkü burası TÜRKÜYE Parası olan yaşar Garibanlar ölsün,,,,