Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
SRC Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Src Belgesi Sınıfları ve Alma Şartları | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Src Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Src Belgesi Sınıfları Ve Alma Şartları

SRC Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Src Belgesi Sınıfları ve Alma Şartları

SRC belgesi ticari araç sürücülerinin ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilik belgesidir. Peki, bu belge ne işe yarıyor, nereden ve nasıl alınıyor? Belgeyi alabilme şartları nelerdir? Tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

SRC Belgesi Eğitim ve Sınav Şartları

Kara yolunda ticari araçları kullanacak olan kişilerin 4925 sayılı Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği’ne ve diğer ilgili yasalara göre SRC belgesi almaları zorunludur. Ancak belge almak için öncelikle bir eğitimden geçilmesi gerekmektedir.

Bunun için size en uygun uzaklıktaki bir yetkili kuruma giderek bizzat başvuru yapabilir, başvuru sırasında detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çünkü SRC belgesinin değişik türleri bulunmaktadır. Belge tek değildir. Size uygun olan belgeyi alabilmek için araştırmanızı dikkatle yapınız.

SRC belgesi eğitimi alacağınız kurumda 28 saat yurt içi taşımacılık için, 32 saat ise uluslar arası taşımacılık için eğitim verilmektedir. Eğitimlerin tamamına katılmak mecburidir. SRC Belge fiyatları ise değişiklik göstermektedir.

Aldığınız eğitim sonrasında bir sınava tabi tutulursunuz ve istediğiniz tür SRC belgesini almaya hak kazanırsınız. Sınava girmeden belge alabilecek olan bir kitle de vardır. Sınav ve eğitimden muaf olanlar 25 Şubat 2002 tarihinden önce sürücü belgelerini almış olan kişilerdir. Bu tarihten önce ehliyetini alan sürücüler Ulaştırma Bakanlığı’na müracaat ederek sınava girmeden SRC belgesi talebinde bulunabilirler.

SRC sınavı nasıl yapılıyor, sorular hangi konulardan çıkıyor?

Mesleki yeterlilik sınavı elli soru ile yapılmaktadır. Her sorunun puan değeri ikidir ( 2 ) ve toplamda 60 puan almanız halinde başarı sağlamış olursunuz. Sınavlar sonuçlandığında belgeniz vermiş olduğunuz adrese postalanır. Eğitim şartını yerine getiren her aday SRC sınavına girebilmektedir. 01.01.2017 tarihi itibariyle SRC belgesi eğitimlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir.

2018 yılı itibariyle ise sınav düzenlemeleri gerçekleşmiştir. Teorik sınavdan başarılı olanlar için uygulama sınavı da yapılmaya başlanmıştır. Sınav teorik sınavla aynı gün yapılmaktadır. Başarı elde ettiğiniz teorik sınavın ardından uygulama sınavı yapılır. Akıllı tahtada 3 adet görsel ve ya video gösterilir. Bu üç görselden sorulan üç soruya yanıt vermeniz beklenir. İki soruyu yanıtlamanız halinde başarılı sayılırsınız.

SRC belgesi için istenilen belgeler 

2 adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf, Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, yabancılar için pasaport, sürücüler için ehliyet fotokopisi, mezuniyet belgesi ( diploma ) gereklidir. En az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir.

SRC Belgesi Sınıfları

SRC1 Belgesi; kendi ülkesinin sınırları dışına çıkarak yolcu taşıyacak olanların alması gereken belgedir. Çünkü gümrük kapısı dışına yapılan taşımalar Uluslar arası Taşımacılık alanına girmektedir. SRC1 belgesi aldıysanız SRC2 belgesine de sahip olmuş olursunuz.

SRC2 Belgesi; eğer yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacaksanız bu belgeye ihtiyacınız vardır. Ticari araç sürücüleri şehir içinde ya da şehirler arası taşımacılık yapabilmektedirler.

SRC3 Belgesi; ülke dışına eşya ve ya yük taşıyacaksanız bu belgeyi almanız gerekmektedir. Bu belgeye sahip olan ticari araç sürücüleri yurt içinde de yük taşımacılığı yapabilmektedir. Bir başka deyişle SRC3 belgesi alan sürücüler aynı zamanda SRC4 belgesine de sahip olmuş sayılırlar.

SRC4 Belgesi; Türkiye sınırları dahilinde yük ve eşya ya da kargo taşımacılığı yapan sürücüler için gerekli olan belgedir.

SRC5 Belgesi; karayolunda taşıyacağı yük tehlikeli ise Avrupa anlaşmasına göre ADR hükümleri esas alınarak araç kullanılmaktadır. Tehlikeli madde taşımacılığı için SRC5 belgesi alınması zorunludur.

Etiketler: SRC Belgesi Nedir ? SRC Belgesi Nasıl Alınır SRC Belgesi Sınıfları SRC Belgesi Alma Şartları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

Hilmi 21 Nisan 2019, Pazar 21:42:43

Sınavsız src belgesi almanın şartları tam olarak nelerdir bilgisi olan var mı ?