Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Hangi Ehliyet Sınıfları Hangi Araçları Kullanabilir? | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Hangi Ehliyet Sınıfları Hangi Araçları Kullanabilir?

Hangi Ehliyet Sınıfları Hangi Araçları Kullanabilir?

Bir yerden başka bir yere gidebilmek bazen keyifli seyahatler yapabilmek için, iş sektörünüze bağlı olarak gerek yolcu gerekse yük taşımak amacıyla ve en nihayetinde ihtiyacınızdan ötürü bir araca sahip oldunuz.

Aracınızı istediğiniz koşullarda kullanabilmek için öncelikle uygun bir ehliyete ihtiyacınız olacaktır. Her araç tipinin kendi özelliklerine ve yaş sınırlamalarına göre farklı ehliyetlerle kullanılması gerekmektedir. Düzenlemelerle H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır ve ehliyet sayısı 17’ye çıkarılmıştır.

Ehliyet Sınıfları ve Kullandıkları Araçlar;

M SINIFI EHLİYET

İçten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 cm3’ü, elektrikli motorlu ise güç çıkışı 4 kv’ı geçmeyen, azami hızı saatte 45 km’yi geçmeyen moped yani motorlu bisiklet ehliyetidir. 16 yaşını doldurmuş olan adaylar sınava girebilir. Diğer bütün sınıflar M sınıfı kullanabilir.

A Sınıfı Ehliyet ( Motor Ehliyeti ): Gücü 35 kv’ı geçebilen motosikletler için düzenlenmiş bir ehliyet tipidir. Ancak bu ehliyeti almak isteyenlerin en az 2 yıl A2 ehliyeti kullanmış olmaları gerekmektedir. Yeni yaş sınırlaması 20’dir. A1, A2 ve M sınıfı da kullanabilirler.

A1 Sınıfı Ehliyet: Bu tip ehliyet iki tekerlekli motosikletleri kullanabilmek için verilen bir ehliyettir. Ancak silindir hacmi 125 cm3’ü, gücü ise 11 kv’ı geçmemesi gerekmektedir. 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. M tipi sınıflarında da kullanabilirler.

A2 Sınıfı Ehliyet: Bu tip ehliyet sahibi olanlar gücü 35 kv’ı geçmeyen, iki tekerlekli motosikletleri kullanabilmektedirler. 18 yaşını doldurmuş olan adaylar sınava katılabilmektedirler. A1 ve M sınıfını kullanabilmektedirler.

B Sınıfı Ehliyet: Otomobil ve kamyonet sürücülerinin kullanması gereken ehliyet tipidir. Yeni güncellemelerle bu ehliyet sahipleri artık minibüs kullanamamaktadır. Bunun için tekrar sınava girip D1 sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu ehliyeti olanlar M, B1 ve F sınıfını da kullanabilmektedir.

B1 Sınıfı Ehliyet: Gücü 15 kv’ı geçmeyen, ağırlığı 400 kg ve bunun altında olan, dört tekerlekli motosikletler için geçerli bir ehliyet tipidir. Ehliyet alma yaşı 18’dir. Ayrıca M sınıfını da kullanabilir.

BE Sınıfı Ehliyet: Otomobil ve ya kamyonetlere römork takarak kullanabilme ehliyetidir. Ancak öncelikle B sınıfı ehliyetiniz olmalıdır. Alma yaşı 18’dir. Takacağınız römork ya da yarı römork 3500 kg’yi geçmemelidir. M, B, B1, F sınıflarını da kullanabilirler.

C Sınıfı Ehliyet: Çekici ve kamyon sürücülerine verilen, alma yaşı 21 olan bir ehliyet türüdür. Ehliyet alabilmek için en az B sınıfı ehliyetiniz olmalıdır.

C1 Sınıfı Ehliyet: Ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen çekici ve kamyon sürücülerine verilmektedir. Ehliyeti alma yaşı 18’dir, en az B sınıfı ehliyetiniz olmalıdır.

C1E Sınıfı Ehliyet: Çekici ve kamyonları römork ve ya yarı römork takarak kullanabilme ehliyetidir. Alma yaşı 18’dir. Öncelikle C1 ehliyetiniz olmalıdır. Azami ağırlığı 750 kg’yi geçen, katar ağırlığı 12 tonu geçmeyen bileşik araçları kullanabilmektedirler.

CE Sınıfı Ehliyet: Tır ehliyeti olarak bilinir 21 yaşını dolduranlar alabilir.

D Sınıfı Ehliyet: Otobüs sürücülerine verilen ehliyettir. 24 yaş sınırı vardır, en az B sınıfı ehliyet gerekir.

D1 Sınıfı Ehliyet: Yolcu sayısı 16+1’i geçmeyen minibüs şoförlerine verilir, yaş sınırı 21’dir.

D1E Sınıfı Ehliyet: Minibüslerine römork takmak isteyenler alır. Ağırlığı 750 kg’yi geçen römorklu minibüsleri kullanabilirler, yaş sınırı 21’dir.

F Sınıfı Ehliyet: Traktör sürücülerine verilir. En az B sınıfı ehliyetleri olmalıdır, yaş sınırı 18’dir.

G Sınıfı Ehliyet: İş makinesi kullananlara verilir. Ancak her iş makinesi için ayrı alınır. Yaş sınırı 18’dir.

Etiketler: 2019 Yılında Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyet Ne Kullanır? Ehliyet Sınıfları ve Kullandıkları Araçlar

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları3

İbo 20 Mayıs 2019, Pazartesi 06:00:33

Benim otlmabil için sürücü kursuna yazıldım sağlık raporumda 2. Grup sürücü olur işaretlenmiş fakat 2. Grupta otomobil ehliyet grubu mevcut değil açıklarsanız sevinirim

tanerzencirliuno@gmail.com 21 Haziran 2019, Cuma 12:55:21

c sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir rica etsem saglıklı bilgi veririmisiniz

AbdulMecit çamak 13 Eylül 2019, Cuma 21:10:00

Mds 3000 lik arabam var ehliyetI'm be sınıfı 1 yıl oldu alalalı kullanabilirmiyim yeni yasaya gőre yardımcı olurmusunuz