Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Elektronik Ehliyet Sınav Sonuçları Ne zaman Açıklanır ?, Meb E-sınav Sonuçları Sorgulama 2019 | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Elektronik Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ?, Meb E-Sınav Sonuçları Sorgulama 2019

Elektronik Ehliyet Sınav Sonuçları Ne zaman Açıklanır ?,  Meb E-sınav Sonuçları Sorgulama 2019

Bir sürücü kursuna devam ederek, ilgili dersleri gören tüm sürücü adayları belirlenen tarihlerde ehliyet sınavına girerek belge almaya hak kazanabilirler. Sınava giren sürücü adayları değerlendirmelerini ve başarı yüzdelerini kısa bir süre içinde öğrenmek, belirlemek isteyebilirler. Bunun için e-sınav sistemi oldukça kolay ve hızlı bir uygulamadır.  Aşağıdaki e Sınav Sistemi formu üzerinden kolayca sorgulama yaptırabilirsiniz.

Sınav Sonuçları  Aynı Gün Sistemde

E-sınav uygulaması sayesinde sınava girdiğiniz aynı gün sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Bunun için size ait olan TC kimlik numaranızla sorgulama yaptırmanız gerekmektedir. Sınav sonucu sorgulama linkini tıkladığınızda yönlendirileceğiniz ekranda bulunan boşluğa TC kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girerek onaylamanız yeterlidir. Bu işlemden sonra sınavda yapmış olduğunuz başarı puanınız açılan ekranda gözükecektir.

Ehliyet Sınavında Başarı Puanı Kaç Olmalıdır?

Ehliyet sınavında kurs süresince görmüş olduğunuz tüm derslerden ve konulardan sorular gelmektedir. Tüm sorular eşit puana sahiptir. Yapmanız gereken en az 35 soruya doğru cevap vermektir. Sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bir sürücü adayının başarılı olabilmesi için en az 70 puan alması gerekmektedir. Yani bir soru 2 puan ile değerlendirilmektedir ve 35 doğru sizin için yeterlidir. Hangi dersten doğru yaptığınız bir önemi yoktur. Toplam doğru sayısı esas alınmaktadır. Teorik sınavdan aldığınız puan sonucunda direksiyon sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz. Teorik sınavdan başarı elde etmenin yolu dersleri ve kurs sürelerini doğru takip etmek, katılım göstermek, sıklıkla deneme testleri çözmekten geçmektedir.

Direksiyon Sınavı Esasları

Teorik sınava girerek en az 70 puanı alan tüm sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınav için gereken ücreti de ilgili noktalarda ödemeniz gerekmektedir. Direksiyon sınavı teorik sınavdan farklıdır. Bildiğiniz, öğrendiğiniz her şeyi bu kez uygulamalı olarak göstermeniz gerekmektedir. Bunun için bazı adaylar direksiyon sınavında zorlanmaktadır. Direksiyon hakimiyeti, yokuşta kalkış, araç içinde dikkat edilmesi gerekenler, park etme, geri gelme, durma, sinyaller ve bunun gibi birkaç detayın bilinmesi ve uygulanması gereken direksiyon sınavı için pratik yapınız.

Ehliyet Sınav Sonuçları Öğrenme

Sürücü adayları e-sınav sonuçlarını girdikleri merkezlerden öğrenebilirler. Ayrıca devam ettiği sürücü kursundan da sonuçları hakkında bilgi edinebilirler. yukarıda vermiş olduğumuz  site üzerinden sorgulama yaptırmak da tabi ki en hızlı ve en pratik yolların başında gelmektedir. Bunların yanı sıra kursiyerin kaydı bulunan MTSK Müdürlüğü de sınav sonuçları ile ilgili duyuru yapabilmektedir. Alınan sonuçları kendi kursiyerlerine mesaj ve ya telefon yoluyla iletebilirler.

Elektronik Ehliyet Sınavından Geçemeyenler

Ehliyet sınavında aranılan başarı puanını yakalamayan adaylar bir sonraki teorik ehliyet sınavına girebilirler. Bu işlemi toplamda 4 kez yapabilme hakları vardır. Ancak her defasında harç ücreti için ödeme yapılması gerekmektedir. Her ödemenin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Adayın mazeretsiz olarak katılmadığı sınavlarda da sınav hakkı kullanılmış sayılır. Teorik sınavın dördünde de istenilen başarıyı gösteremeyen adaylar yeniden bir sürücü kursuna kayıt yaptırmak zorundadır.

Ehliyet Sınavına  İtiraz Mümkün müdür?

Elektronik ehliyet sınavı sonuçları artık internet üzerinden çok daha hızlı bir şekilde açıklanmakta ve zahmetsiz bir şekilde kontrol edilebilmektedir. Adaylar TC kimlik numaraları ve açılan ekranda bulunan güvenlik kodunu girerek dakikalar içinde sonucuna ulaşabilmektedir. Peki, yapılan sınava itiraz etme hakkınız var mıdır? Elbette ki yapılan ehliyet sınavına şahsınız adına itiraz edebilirsiniz. Ancak bunun da belirlenmiş bir süresi bulunmaktadır. Sonuçlar açıklandıktan sonra 10 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. 20 TL ücret ödeyerek dilekçenizi ilgili birime iletmeniz bu işlem için yeterlidir.

Etiketler: Ehliyet Sınav Sonuçları 2019 Meb E-sınav Sonuçları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları0