Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır? | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemi söz konusu olduğunda birçok kişinin gözü korkmaktadır ancak yeni bir sürücü belgesi almak o kadar da zor değildir. Anlatılan adımları takip ederek siz de en kısa sürede yeni ehliyetinize kavuşabilirsiniz. Öncelikle soyadı değişikliği, kayıp ya da çalıntı durumu ya da süresi dolmuş belgeyi değiştirme amaçlı yenilemelerde en başta nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Herhangi bir nüfus müdürlüğüne bu konuda başvurabilirsiniz, bulunduğunuz şehir fark etmez. İlk kez ehliyet alacaklar için de bu nüfus müdürlüğüne yapılan bu başvuru gereklidir.

Nüfus müdürlüğüne gittiğinizde işlerinizin daha hızlı ilerlemesi için önceden randevu alabilirsiniz. Ehliyet yenileme 2019 işlemleri için randevu almak zorunlu değildir. Ancak randevulu vatandaşlar müdürlüklerde önceliklidir ve randevusuz gittiğiniz takdirde ne kadar bekleyeceğiniz belirsizdir.

İstediğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu almak için ise Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesini kullanabilirsiniz. Buradaki randevu sisteminden çok kolay bir şekilde randevu almak mümkündür. Ana sayfada yer alan randevu bölümüne tıklarsanız sistem sizi otomatik olarak randevu alma işlemine yönlendirecektir. Ayrıca adım adım da bilgilendirme mesajları verecektir. Bunları takip ederek kendiniz ve ailenizdeki başka bir kişi için aynı zamana randevu alabilirsiniz.

Ehliyet Çıkarma İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Farklı sebepler ile ehliyet çıkarma işlemi yapacak olanların nüfus müdürlüğü  randevularına bazı belgeler ile gitmeleri gerekmektedir. Bunlar ehliyetlerini yeniletmek isteyenler ve ilk kez ehliyet alacaklar için farklıdır. Ehliyetinizi yeniletmek istiyorsanız eski ehliyetiniz, kimliğiniz, 2 adet biyometrik fotoğrafınız ve sürücü sağlık raporunuz gerekmektedir. Sağlık raporunuz sizin araç kullanabileceğinizi onaylamalıdır. Sağlık raporunuzu aile hekimliklerinde tamamen ücretsiz bir şekilde çıkarabilirsiniz. Ancak devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri, kurul raporları ve özel hastaneler gibi farklı yerlerden alınan raporlarda farklı ücretlendirmeler söz konusu olacaktır. Ehliyetinizi yenilemek için kan grubunuzu gösteren bir belge verebilir ya da kan grubunuzu beyan edebilirsiniz. Bunlar haricinde müdürlükteki randevunuzda vereceğiniz parmak izleriniz de yenileme işlemi için gereklidir. Son olarak ise yenileme harcı ve Vakıf Bedeli’ni yatırmanız gerekmektedir.

İlk kez sürücü belgesi alacak olanların ise bundan daha farklı birtakım işlemler yapması gerekmektedir. Örneğin ilk kez ehliyet alacak birinin sürücü olabileceğini gösteren dosyası ve bu kursu bitirdiğini gösteren sertifikasına ihtiyacı vardır. Bunlar dışında ihtiyacınız olacak diğer belgeler yenileme işleminde istenenler ile aynıdır.

Ehliyet Çıkarma Harcı 2019 Yılı İçin Ne Kadardır?

İlk defa ehliyet alacak kimselerin yukarıda sayılan belgeler ve işlemlerin yanında bir de harç ödemeleri gerekmektedir. Ehliyet çıkarma harcı 2019 yılı için güncellemiştir. Bu harç, farklı ehliyet tipleri için farklı miktarlardadır. A1, A2, A, H veya F tipi ehliyet alacaksanız bunlar için yatırmanız gereken ücret 203,40 TL’dir. Bunlardan başka olarak B sınıfı ehliyet için 613 TL gibi bir ücret söz konusudur. C1, C1E, C, CE, D, D1E, D ve DE sınıfı araçlarda ise ödenecek tutar 1023,20 TL’dir.

Bu ücretler dışında 165 TL değerli kâğıt bedeli de yatırmanız gereken ücretlerden biridir. Son olarak ise 31 TL’lik bir ücret de Polis Vakfı’na gitmektedir. Bu ücretler ile ilgili miktarları kadar önemli olan bir başka nokta daha vardır. Bu ücretlerin randevu aldığınız nüfus müdürlüğüne gitmenizden önce ilgili bankalara yatırılmış olması gerekmektedir.

İşlemleriniz sırasında belgelerinizin tam olması ve harç ücretlerinizin yatırılmış olması işleminizin daha hızlı gerçekleşmesi için önemlidir. Bu sayede ehliyet belgeniz daha kısa süre içinde çıkarak elinize ulaşacaktır.

Etiketler: ehliyet nasıl yenilenir yeni ehliyet ehliyet yenileme randevu yeni ehliyet alma

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

ahmet timurstas 14 Nisan 2019, Pazar 06:23:10

ben bu yeni ehliyet olayından hiç bir şey anlamadım ehliyet kimlik pasaport birşelecek dediler ama hepsi yine ayrı ayrı alınıyor