Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Ehliyet Sınavına Toplam Giriş Hakkı Kaçtır? | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Ehliyet Sınavına Toplam Giriş Hakkı Kaçtır?

Ehliyet Sınavına Toplam Giriş Hakkı Kaçtır?

Bilindiği üzere kullanmak istediğiniz bir araç için o aracın kullanım amacına, aracın teknik durumuna ve yaş sınırlamalarına göre uygun bir ehliyet sahibi de olmanız gerekmektedir. Almak istediğiniz ve gereksinim duyduğunuz ehliyet sınıfını belirledikten sonra yapmanız gereken işlemler vardır. Bunların başında da uygun bir sürücü kursuna kaydınızı yaptırmak gelmektedir.

Sürücü kursları artık birçok ilde ve ilçede yeterli sayıda ve herkesin ulaşabileceği sıklıkta bulunmaktadır. Yönetmeliklere uygun olarak açılmış ve kendi koşullarınıza uygun bulduğunuz bir sürücü kursu seçmekle işe başlayabilirsiniz.

Bu kurslarda ilk etapta belli ders saatleri çerçevesinde teorik olarak eğitim verilmektedir. Bu eğitim trafik, araç tekniği ve ilk yardım derslerinden meydana gelmektedir. Her bir ders için uygun görülen saat kadar eğitim alırken bunun yanı sıra ehliyet sınıfınıza göre direksiyon eğitimini de alırsınız.

 Sürücü kurslarına kayıt yaptırırken talep ettiğiniz ehliyet sınıfı için dosyanız oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık raporu, adli sicil kaydı, eğitim durumunuzu gösteren belgeler gibi dosyalar da kaydınızda yer almaktadır.

Kursu tamamlayıp belge almaya hak kazanmanız için iki aşamalı olarak gerçekleştirilen sınavları başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Bu sınavların ilki teorik olarak gördüğünüz dersleri kapsayan bir sınavdır. Sınav test şeklinde yapılır. İşlemiş olduğunuz trafik, araç tekniği ve ilk yardım konuları bu sınavda karşınıza çıkacaktır.

Sadece kursu tamamlamak için değil gerektiğinde kullanabileceğiniz bilgiler olarak öğrenmeye yönelmeli ve araç sürüşünüzü daha bilinçli bir hale getirmelisiniz. Geçmeniz gereken diğer sınav direksiyon sınavıdır. İlk sınavdan yani teorik sınavdan geçerli not alan her aday direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Direksiyon sınavında da kurs boyunca yapmış olduğunuz pratiklerin toplamında öğrendikleriniz ölçülerek değerlendirilir. Bu aşamayı da başarı ile geçtiğinizde ehliyetinizi almaya hak kazanmış olursunuz.

Peki, sınavlar istediğiniz gibi gitmedi ve beklediğiniz başarıyı gösteremediniz. Bu aşamada size tanınan hakları öğrenmeniz gerekmektedir. Teorik sınavda ya da direksiyon sınavında size toplam olarak 4 kez sınava girme hakkı tanınır.

Teorik sınavda yani test sınavında aranılan puanı alamayan aday ikinci kez sınav için başvuru yapar. Bu başvuru sırasında yine sınav ücreti ödemek zorundadır. İkinci sınavında da geçmeyi başaramayan sürücü adayı bu kez üçüncü sınav için başvurur.

Her defasında tekrar sınav ücretini ödeyerek ibraz etmek durumundadır. Tam dört kez tekrarlayabileceği bu durum mazeretsiz katılmama ile aynıdır. Yani bir aday mazereti bulunmaksızın sınava girmez ise yine de bu sınav hakkını kullanmış sayılır.

 Ancak mevzuatta mazeret sayılan durumlarda bulunmaktadır. Mazeret olarak gösterebileceğiniz bir durum birinci dereceden bir yakınınızın vefatı ve ya ağır hasta olması durumu olabilir. Fakat bu durumu belgeleyerek göstermeniz gerekmektedir. İkinci bir mazeret durumu da yangın, sel, deprem, afet gibi koşullardan ötürü katılamamanız olabilmektedir.

Yine mazeret gösterebileceğiniz folklor, spor, müzik gibi müsabakalarda ülkemizi temsil edecek, uluslar arası yarışmalara katılacak adaylar için geçerlidir. Bu durum da resmi bir belge ile sürücü kursuna ibraz edilmelidir. Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği 15.Madde 2. Fıkrası bu konuda detaylı açıklama yapmıştır. Teorik sınavın dördünde de başarı gösteremeyenler yeniden kursa kayıt yaptırmak zorundadır.

Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim?

Direksiyon sınavı için de 4 hak tanınmıştır. Denenen 4 hakta da başarısız olan bir aday kurstan ücret karşılığında ilave olarak sadece direksiyon dersi alarak tekrar sınava tabi tutulmaktadır. Ancak başarısız olunan direksiyon sınavının sonucu iletildikten sonra en geç 45 gün içinde aday tekrar kayıt yaptırmak zorundadır.

Etiketler: Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim? Direksiyon Sınavına Giriş Hakkı Kaçtır?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

hüseyin 14 Nisan 2019, Pazar 06:27:37

ben yine kaldım ya sınavdan ne yapcazD::D:D son hakkım inşallah bu sefer geçerim yoksa dosyam yanacak bana ne tavsiye dersiniz kafam basmıyor