Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Ehliyet Randevu Alma İşlemleri 2019, Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır işte Detaylar | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Ehliyet Randevu Alma İşlemleri 2019, Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır İşte Detaylar

Ehliyet Randevu Alma İşlemleri 2019, Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır işte Detaylar

Ehliyet sahibi olabilmek için teorik sınav ve direksiyon sınavına girerek istenilen başarı puanına ulaşmanız gerekmektedir. Bunu sağladıktan sonra ehliyetinizi almak için onlie olarak randevu alabilirsiniz. Daha önce ehliyet ve pasaport işlemleri Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılıyorken, 2018 yılı Nisan ayından itibaren bu işlemler Nüfus Müdürlüklerince yapılmaya başlanmıştır. Yani ehliyet, sürücü belgesi ve pasaport ile ilgili tüm işlemler için artık Nüfus Müdürlüğünüze başvurmanız gerekmektedir.

Online Ehliyet Randevu Alma

Öncelikle Nüfus Müdürlüğünün internet sitesine giriş yapmalısınız ( randevu.nvi.gov.tr ). Siteye girdiğinizde yapmak istediğiniz işlemi seçmelisiniz. Bulunduğunuz il ve randevu almak istediğiniz ilçe nüfus müdürlüğünü işaretleyiniz. Sonrasında size ait olan kişisel bilgilerinizi giriniz. Kendi e- postanıza gelen doğrulama kodunu giriniz. Kendi müsaitliğinize göre uygun bir tarih ve saat belirleyerek son olarak randevunuzu onaylayınız. Bu işlem çok uzun sürmeyeceğinden zahmetsizce kısa sürede randevunuzu alabilirsiniz.

ehliyet randevu alma

Ehliyet Randevusu İçin Gerekli Belgeler

Bağlı bulunduğunuz sürücü kursunda eğitiminizi tamamladıktan sonra iki aşamalı sınava tabi tutulursunuz. Sınavlar teorik ve direksiyon sınavı olarak yapılmaktadır. Her iki sınavdan da başarı elde ettiyseniz ehliyet için Nüfus Müdürlüğünün internet sitesinden randevu almanız gerekmektedir. Tüm bu adımları geçtikten sonra hazırlamanız gereken belgeler bulunmaktadır. Kimlik belgesi, öğrenim belgesi, sağlık raporu, sürücü sertifikası, Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı dekontu, 1 adet biometrik fotoğraf, kan grubunun yazılı olduğu belge, adli sicil belgesi hazır bulunması gereken evraklardır. Elektronik ortamda getirdiğiniz belgeler kontrol edilmektedir.

Hafta Sonu da Ehliyet Randevusu Alabilir miyim?

Ehliyet randevuları önceleri Emniyet Müdürlüklerinden alınmaktaydı. Ancak şimdi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bazı nüfus müdürlüklerinde yoğunluğa göre hafta sonları için de randevu verilebilmektedir. Bunu öğrenmek için sitede açılan uygun tarih ve saatleri kontrol ediniz. Hafta sonları için talebin fazla olmasından dolayı sıklıkla kontrol ederek ve takip ederek bir boşluk yakalayabilirsiniz.

Ehliyet Randevu Onayı

Ehliyet randevusu almak artık elektronik ortamda çok daha pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Teorik ve direksiyon sınavından başarıyla geçen sürücü adayları ehliyetlerini almak için Nüfus Müdürlüğü internet sitesinden bilgilerini girerek randevu oluşturabilmektedir. Oluşturmak istediği randevu için bulunduğu il ve ilçe bilgileri, kişisel bilgileri gerekmektedir. Bundan sonra mail adresine gelen doğrulama kodunu girmeli ve onaylamalıdır. Bu onay ile randevu işlemi başarı ile gerçekleşmiş olmaktadır. İleriki bir tarihte iptal ve ya sorgulama yaptırmak isteyen adaylar yine aynı adresten aynı bilgilerle işlem yapabilmektedir.

Ehliyet Sertifikasıyla Araç Kullanılır mı?

Ehliyet sahibi olmadan önce sürücü adaylarına verilen ehliyet sertifikaları bazı sürücüler için sürücü belgesi niteliği taşımaktadır. Ancak bu tutum yanlıştır. Ehliyet sertifikaları ile araç kullanılmamaktadır. Bu sertifikanın geçerliliği 2 yıldır. Yani bu, şu anlama gelmektedir. 2 yıl içinde sertifikanızı sürücü belgesine dönüştürmelisiniz. Aksi halde cezai işlemler uygulanabilmektedir. 2019 yılında ehliyet sertifikası ile araç kullanmanın cezası 1.002 TL olarak belirlenmiştir. Eğer aldığınız cezayı 15 gün içinde öderseniz % 25 indirim ile 751,5 TL ceza uygulanmaktadır. Cezayı alan kişi araç sahibi değilse, kesilen cezanın aynısı araç sahibine de plaka üzerinden kesilmektedir.

Ehliyet Yenileme ve Kayıp Çalıntı İçin İstenen Belgeler

Bu gibi durumlarda ise kimlik belgesi, kayıp çalıntı değilse mevcut ehliyet, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli, vakıf payı, 1 adet biometrik fotoğraf, kan grubunu gösteren belge, adli sicil belgesi gibi belgelere hazır halde bulundurulmalıdır.

Etiketler: ehliyet radevu alma ehliyet randevusu nasıl alınır?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları0