Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Ehliyet Nasıl Alınır?, Adım Adım Tüm Detaylar | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Ehliyet Nasıl Alınır?, Adım Adım Tüm Detaylar

Ehliyet Nasıl Alınır?, Adım Adım Tüm Detaylar

Ehliyet alarak araç kullanmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk iş alacakları ehliyet sınıfını belirlemeleri olacaktır. Düzenlenen yasalar ile artık 17 adet ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Araç kullanımındaki amacınıza ve kullanmayı düşündüğünüz araca göre en uygun ehliyet sınıfını belirlemeniz gerekecektir. Alacağınız ehliyet sınıfı için sizlerden istenilenler ise;

 • Bu sınıf için gerekli yaş sınırını aşmış olmak
 • Bazı sınıflar için istenilen deneyimi sağlamış olmak
 • Gerekli eğitimi almış olmak
 • Gerekli sağlık şartlarına uygun olmak
 • Adli sicil kaydının istenen durumda olması
 • Yapılacak sınavda başarılı olmak

Salınacak ehliyet için sınıfın belirlenmesi bunlardaki şartların yerine getirilmesi ile orantılıdır. Bu nedenle hangi sınıfta ehliyet alınacağı konusunda detaylı bir inceleme yapmak gerekecektir. Ehliyet sınıfları ve bunların gerektirdiği şartların tam olarak bilinmesi ile hangi sınıfta ehliyetin alınabileceği de ortaya çıkacaktır.  Özellikle adım adım ehliyet nasıl alınır sorusunu araştıran kişilerin bilmesi gereken detaylardan ilki ehliyet sınıfının belirlenmesiydi. Bunun yapılması ile ikinci adıma geçmek mümkün olacaktır. Bu ikinci adım ise bir ehliyet kursu bulmak ve burada sınavlara hazırlanmak olacaktır.

Ehliyet Alırken Yapılması Gerekenler; Sürücü Kursu Tercihleri

Ehliyet almak isteyen kişilerin yukarıda belirttiğimiz gibi yapılacak sınavlardan başarılı şekilde geçmesi gerekmektedir. Her ehliyet sınıfı için farklı sorulardan hazırlanan teorik ve araca göre pratik sınavı olacaktır. Bu iki sınavda da başarılı olmak ehliyet alabilmek için şarttır. Bu nedenle sınavlara hazırlanmak gerekir ve bu konuda da ehliyet kurslarına kayıt yaptırarak buralardan eğitim alınır. Çok merak edilen ehliyet nasıl alınır sorusunun önemli adımlarından biri ehliyet kursu tercihi ve bunda da en önemli konu kursun başarı oranıdır. Bunun yanında pratik sınava hazırlanırken sizlere ne kadar araç kullandırıp direksiyon dersi verecekleri de çok önemlidir.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu direksiyon sınavından kaldıkları için bu konudaki çalışmalar oldukça önemlidir. Sürücü kursunun tercihinde alacağınız ehliyet sınıfının önemi büyüktür. Bazı sürücü kursları küçük sınıf araçların ehliyetler konusunda uzmanken, bazı sürücü kursları büyük araçların ve iş makinelerinin ehliyetleri konusunda uzmandır. Bu nedenle hangi sınıf ehliyet alacaksanız ona göre bir tercih yapmalısınız.

Sürücü kursu tercihini de yaptıktan sonra sınavlara hazırlanma işlemine başlayabilirsiniz. Bu konuda hangi sınavlara gireceğiniz ve sınav türleri bilmeniz gereken bir konudur. Ehliyet sınavları iki adımdan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi ve ilki teorik sınavdır. Bildiğimiz test usulü yapılmaktadır ve 50 soru içermektedir. Bunun başarılı şekilde tamamlanması ile adım adım ehliyet nasıl alınır sorusundaki en önemli sınava geçebilirsiniz. Bu sınav direksiyon sınavıdır. Bu sınav günümüzde düzenlenen yasalar ile biraz zorlaştırılmış durumdadır. Bu nedenle önceden bolca pratik yapmak gerekecektir. Bu iki sınavında geçilmesi ile artık ehliyetinizi almaya hazırsınız.

Ehliyet Alınırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet alımında söz ettiğimiz tüm adımları başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ehliyet almaya hak kazanmışlardır. Bu durumda gerekli olan belgelerin hazırlanarak ilçenizdeki Trafik Şubeye gitmeniz gerekecektir. Pekiyi bu gerekli belgeler nelerdir bir bakalım.

 • Eğitim durumunuzu gösterir diploma
 • Gerekli özellikleri taşıyan sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Girdiğiniz sınavların sonuçları
 • Harç ödemelerinin dekontları
 • Ehliyet ücretinin dekontu
 • Sürücü kursunuzun hazırlayacağı çeşitli evraklar

Burada sizlerin hazırlayacağı evraklar yanında sürücü kursunuzun da hazırlayacağı evraklar vardır. Son olarak ehliyet nasıl alınır sorusunda evrak hazırlama işlemlerinde olarak sürücü kursları sizler için sunulacak dosyayı güzel bir şekilde hazırlamakta ve sizlerden istenilen belgeleri de temin etmenizi isteyerek tüm dosyayı hazır hale getirmektedirler. Sizler sadece gerekli ödemeleri yaptıktan sonra hazırlanan dosyayı ilgili makama götürerek teslim etmek ve sonrasında verilen randevu tarihinde ehliyetinizi almak işlemler ile uğraşacaksınız

Etiketler: sürücü belgesi nasıl alınır ehliyet alma rehberi ehliyet nasıl alınır ehliyet alma süreci

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları0