Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
E-Sınav Nedir?, Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir? | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

E-Sınav Nedir?, Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir?

E-Sınav Nedir?, Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018 yılı Ağustos ayında yaptığı duyuruyla tüm illerde ehliyet sınavlarında e-sınav yani elektronik sınav uygulamasına geçildiğini duyurdu. Elektronik ehliyet sınavı ile birlikte pek çok değişiklik de meydana geldi. Elektronik ehliyet sınavı sayesinde adayların aylarca yazılı sınavları beklemelerine gerek kalmıyor.

E-sınav uygulamasına sürücü kursuna kayıt yaptırıp sorumlu olduğu dersleri alan bütün adaylar başvuru yapabiliyor. Mevcut yazılı sınavlarda sorumluğu devam eden adaylarda önlerindeki ilk e-sınava başvuru yapabiliyorlar. Sınav başvurusu yapıp başarısız olan adaylar en erken 15 gün sonra tekrar başvuru yapıp Elektronik ehliyet sınavı randevusu alabiliyor. Kursiyer katıldığı sınavdan sonra 45 gün içerisinde sınava girmezse 1 sınav hakkı yanmış sayılıyor.

Elektronik ehliyet sınavı ile yazılı sınavdaki gibi adayların günlerce sonuç beklemesi de ortadan kalkıyor. Sınav tamamlanır tamamlanmaz aynı saat içerisinde sonuçlarını adaylar görebiliyor. Sınav sonucuna göre eğer aday başarısız olmuşsa vakit kaybetmeden en yakın Elektronik ehliyet sınavına başvurusunu yapılabiliyor.

E-Sınav Ücreti ve E-Sınav Soruları

E-sınav uygulamasında basılı evrak kullanılmaksızın bütün sınav ve değerlendirmeler elektronik ortamda ve bilgisayar aracılığıyla yapılır.

Elektronik ehliyet sınavı için adayların ödemesi gereken ücret 70 TL’dir. Sınav giriş ücretleri bütün kamu bankaları aracılığıyla yapılabiliyor. Başvuru yapabilmek için adayın sürücü kursunca verilen teorik eğitimleri tamamlaması gerekiyor. Bu da kişilerin sürücü kurslarına kayıt olmadan sınava başvuru yapabilmelerini engelliyor.

Elektronik ehliyet sınavı için belli bir başvuru sayısı vardır. Her aday Elektronik ehliyet sınavına 4 sefer girebiliyor. E-sınav başvurusu yapan aday teorik yazılı sınava başvuru yapamıyor. Eğer 4 sınav sonunda aday başarısız olursa bu taktirde teorik yazılı sınava girebiliyor. Teorik yazılı sınava giren bir kişi ise elektronik ehliyet sınavına kolayca geçiş yapabiliyor.

E-sınav uygulamasının adaylara avantajından bir diğeri de randevu tarihini değiştirebilmeleridir. Elektronik ehliyet sınavına başvuruda bulanan aday sınav tarihinden 3 gün önceye kadar randevusun değiştirebiliyor. Bu da adaylara özel durumlarda haklarının yanmamasına vesile oluyor.

Elektronik ehliyet sınavı, toplam 45 dakika sürüyor. Adaylara toplam 50 soru soruluyor. Soruların 12’si ilk yardım; 23’ü trafik; 9’u motor ve 6’sı trafik adabı derslerinden geliyor. Sorular 4 şıklı, çoktan seçmeli oluyor. Bir adayın elektronik ehliyet sınavında başarılı sayılabilmesi için en az 70 puan alması gerekiyor.

Elektronik ehliyet sınavını başarıyla geçen adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Direksiyon sınavının ne zaman olacağı konusunda net bir şey söylenemez. En erken 2 hafta sonra yapılabildiği gibi daha geç bir süre içerinde de yapılabiliyor.

Elektronik Ehliyet Sınavına Giriş Şartları

Elektronik ehliyet sınavı için de adayların giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Giriş belgeleri kayıtlı oldukları sürücü kursları tarafından adaylara veriliyor. Hiçbir elektronik cihazla sınava girilmesine izin verilmiyor. Kimlik belgenizin de yanınızda olması gerekiyor. En az yarım saat öncesinden sınava gireceğiniz binada olmanız gerekiyor. Eğer geç kalırsanız ve siz gelmeden adaylardan birisi sınavdan çıkmış olursa sınava alınmıyorsunuz. Çıkan aday olmamış ise sınava kabul ediliyorsunuz.

Elektronik ehliyet sınavı son yapılan düzenlemelere göre Türkiye’nin bütün illerinde uygulanmaya başlamıştır. E-sınav uygulamasında adayların karşılaşacakları sorular, yazılı sınavdan farklı olmamaktadır. Bu yüzden adayların Elektronik ehliyet sınavına hazırlanırken sürücü kurslarının

Etiketler: e sınav elektronik sınav e sınav randevu e sınav ne zaman e sınav 2019

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

Hakan Demir 9 Mart 2019, Cumartesi 00:34:33

bende başvurdum umarım güzel bir uygulama olur hayırlısı bakalım