Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ehliyettestsoru/public_html/admin/production/ponki.php on line 3
Araç Tescil Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Adım Adım Araç Tescil İşlemleri | Ehliyet Test Soruları
UDrive

Ehliyet sınavı hazırlık sitesi

Araç Tescil Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Adım Adım Araç Tescil İşlemleri

Araç Tescil Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır ?, Adım Adım Araç Tescil İşlemleri

Araç satış, devir ve tescil işlemlerinin esaslarını düzenleyen yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Önceden 615 noktada trafik tescil işlemi yapılırken şimdi işlemler 2 bin noter tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Araç Tescil Yeni Uygulamanın Getirdiği Kolaylıklar

Yeni uygulamaya göre artık araç sahiplerinin ruhsatlarını almaları daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Satış belgelerinin kargo yoluyla gelmesine gerek kalmadan direkt noterden teslim alınabilmektedir. Böylece kargo ücreti ödeme zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.

Tescil işlemlerinde yaklaşık 3 bine yakın polis de asli işlerine geri dönmüşlerdir. Bu uygulama ile araç satış ve devirleri, satışı yapılacak araca ait motorlu taşıtlar vergisi, vergi cezası,, idari para cezaları, satışı ve ya devri yapılacak araç üzerinde herhangi bir tedbir ve ya kayıt bulunmadığının, zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunduğunun belirlenmesi halinde işlemler noter tarafından yapılacaktır. Böylece noter tarafından yapılmayan işlemler geçersiz sayılacaktır.

Noterlerin tescil işlemini yapacakları araçların tüm işlemleri ve araç sahibinin bilgileri Türkiye Noterler Birliği, Araç Sicil ve Tescil Sistemi’ne ( ARTES ) kaydedilecektir. Emniyet Genel Müdürlüğünce tescil işlemi gerçekleştirilen araçlar ise Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine kaydedilecektir. Bu kayıtlı bilgiler istenildiği takdirde elektronik ortamda ilgili kurumlarla paylaşılabilecektir.

Türkiye Noterler Birliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen uygunluk belgesi düzenlenmiş olan aracın bilgilerini saklama sorumluluğundadır. Yani Türkiye Noterler Birliği noterlerin tescil ettiği tüm araçların sicillerini ve kayıtlarını tutacaktır. Aynı zamanda satış ve ya devirde teknik değişiklikler, haciz, rehin gibi kısıtlayıcı durumların olması elektronik ortamda sürekli güncellenecek ve kaydedilecektir.

İç İşleri Bakanlığı’nın da uygun gördüğü durumlarda Türkiye Noterler Birliği araçlara verilecek plakalardaki harf ve rakam gruplarını da belirleyebilecektir. Tüm formlar arşivlenecektir.

Araç Sicil Belgeleri Gizliliği

Araçlar için verilen sicil belgeleri gizli olacaktır. Ancak yetkili ya da sorumlu kişiler tarafından ve ya teftiş ve denetimler sırasında yetkisi olanlar tarafından görülüp incelenebilecektir. Mahkemeler ve Cumhuriyet Savcılıkları bu hükmün dışındadır. Bu gizlilik esasına bilgileri işleyen ve araç kayıtlarını kullanan görevliler de uymak zorundadır.

Eğer tescil edilen aracın, araca takılan sistemlerin, aksam ve ya teknik ünitenin kamu sağlığı, yol güvenliği ve çevre açısından risk oluşturması söz konusu ise ve geri çağırılması gerekiyorsa araç sahibinin iletişim bilgileri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına verilebilecektir.

Noterler araç satış ve ya devrinde yaptıkları işlemlerin kayıtlarını en az on yıl süre ile saklamak zorundadır.

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık araçları içinden kendilerinin belirlediklerini, Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, diplomatik ve konsüler misyonlar ve buna bağlı mensuplarının her türlü tescil işlemleri, özel tahsisli plaka işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü ve bu kuruma bağlı trafik tescil kuruluşlarınca yapılacaktır.

Araç Tescil Müracaat Sırasında İstenen Belgeler

Yeni kayıt yapacaklar; fatura ve ya faturayı düzenleyen bayinin belgesi, uygunluk belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, ÖTV ödeme belgesi, Nüfus Cüzdanı, şoförler odasından tescil dosyası ile araç sahibinin bizzat müracaatı gerekmektedir.

Münferit ithal edilen araçlar, plaka değişikliği talebi, kamu kurum ve kuruluşlarınca satılan araçlar, veraset yoluyla intikal eden araçlar, yabancı kişiler ve şirketlerin araçları, tadilat işlemleri, renk değişikliği işlemleri, motor ve şasi değişikliği, logo işlenmesi ve ya söktürülmesi, belge yenileme, zayii işlemleri, hurdaya ayırma, trafikten çekme, yeniden trafiğe çıkarma işlemlerinde farklı belge ve kayıtlar aranmaktadır. Tescil işlemlerinizden önce istenilen evrakları öğreniniz.

Etiketler: Araç Tescil Belgesi Nedir ? Araç Tescil Belgesi Nasıl Alınır ? Araç Tescil İşlemleri

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları1

Merve 14 Nisan 2019, Pazar 06:15:20

bu yeni uygulama güzel oldu aslında one öyle notere git trafik şubesine git insanları uğraştırıyorlardı